SwiDin forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SwiDin forum

Mirë se vini
 
PortaliForumKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Qytetet e shenjta Islame

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
administrator
administrator
Admin


Numri i postimeve : 82
Points : 243
Join date : 25/06/2009
Location : zakonisht swidin.albanianforum.net

Qytetet e shenjta Islame Empty
03092009
MesazhQytetet e shenjta Islame

MEKKA- (مَكَّة المكرمة) është qyteti më i njohur dhe më i rëndësishëm Islam. Këtu lindi Muhammedi a.s dhe këtu gjindet faltorja e parë në historinë e njerëzimit dhe e përkushtuar All-llahut dhe quhet Ka'ba (në gjuhën tonë shqiptohet Qabja - trajta e pashquar: Qabe). Themelet e kësaj faltorje i vëndoi Profeti Ademi dhe mëtej, të dërguarit e Zotit Ibrahimi dhe djali i tij Ismaili.

Muslimanët e mbarë botës, gjatë kryrjes se namazit këthehen kah Qabja, ku edhe gjindet Xhamia e madhërueshme Al Masxhid Al Haram.

Të vizitohet Mekka, është njëra nga pesë Shtyllat e Islamit dhe detyrë për të gjithë muslimanët që kanë mundësi ta plotësojnë Haxh-in.

Mekka shtrihet në perendim të Arabisë Saudite, tetëdhjetë km larg nga Deti i Kuq.


MEDINA-Medina /mɛˈdiːnə/ (ar.:المدينة المنورة ælmæˈdiːnæl muˈnɑwːɑrɑ ose المدينة ælmæˈdiːnæ, gjithashtu përkthehet në shqip si Medinah, zyrtarist njihet si Al Madīnat al Munavvereh), është qytet në Hixhaz që është regjion në perëndim të Arabisë Saudite dhe është kryeqytet i provincës Al Medinah. Është qyteti i dytë më i shenjtë Islam dhe vendi i varrimit të Muhammedit (paqa qoft mbi të).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://swidin.albanianforum.net
Share this post on: reddit

Qytetet e shenjta Islame :: Komentet

No Comment.
 

Qytetet e shenjta Islame

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» Vëllazëria Islame
» Shtyllat e fesë Islame
» Shkollat juridike islame
» Tregim rreth fesë Islame
» MBULESA E FEMRËS NË FENË ISLAME

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
SwiDin forum :: Feja Islame :: Tregime Islame-
Kërce tek: