SwiDin forum

Mirë se vini
 
PortaliForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Porosi kuranore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
administrator
administrator
avatar

Numri i postimeve : 82
Points : 243
Join date : 25/06/2009
Location : zakonisht swidin.albanianforum.net

29062009
MesazhPorosi kuranore

Njerëzit e dashur të Allahut


Ajeti në gjuhën arabe
وَأَحْسِنُوا إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُحْسِنِين

Ajeti në gjuhën shqipe
“…dhe bëni mirë,se me të vërtetë Allahu i do bamirësit.” (Bekare,195)

إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ
َ“...Allahu i do ata që pendohen dhe ata që ruhen prej punëve të ndyta e të neveritshme.” (Bekare,222)

بَلَى مَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ وَاتَّقَى فَإِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَّقِينَ
“Jo,(nuk është ashtu si thonë ata) po kush e përmbush amanetin e vet (është besnik) dhe ruhet nga mëkatet, ’ka dyshim,Allahu i do ata që ruhen.” (Ali Imran,76)

…وَاللَّهُ يُحِبُّ الصَّابِرِينَ
“...Allahu i do durimtarët.” (Ali Imran,146)


…وَاللَّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ
“...e Allahu i do bamirësit.” (Ali Imran,134)

…إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ
“...Allahu i do të drejtit.” (Maide,42)


…وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ
“...e dijeni se Allahu është me ata që ruhen (të këqijave).” (Teube, 36)

إِنَّ رَحْمَةَ اللَّهِ قَرِيبٌ مِنَ الْمُحْسِنِينَ
“S’ka dyshim se mëshira e Allahut është pranë atyre të mirëve.” (A’raf, 56)

...إِنَّ اللَّهَ لا يُضِيعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِينَ
“...Allahu nuk ua humb shpërblimin veprimmirëve.” (Teube, 120)

وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ
“E ata, të cilët luftuan për hir Tonë, Ne me siguri do t’i orientojmë rrugës për te Ne, e nuk ka dyshim se Allahu është në krahun e bamirësve.” (Ankebut, 69)

…إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ
“...Allahu i do ata që mbështeten.”(Ali- Imran,159)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://swidin.albanianforum.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Porosi kuranore :: Komentet

No Comment.
 

Porosi kuranore

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
SwiDin forum :: Feja Islame :: Tregime Islame-
Kërce tek: