SwiDin forum

Mirë se vini
 
PortaliForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kur`ani i shenjët dhe shkenca moderne

Shko poshtë 
AutoriMesazh
culi
super moderator
super moderator
avatar

Numri i postimeve : 18
Points : 57
Join date : 05/01/2010

28032010
MesazhKur`ani i shenjët dhe shkenca moderneNe jemi duke jetuar në epokën e kompjuterëve, operacioneve lazer, të përparuar trajtimet mjekësore, dhe klonimin! Në botën e sotme e vazhdueshme shkencore novator zbulime, si mund të pranojmë se shpallja e All-llahut, Kur'ani, nuk dha këtë të gjithë më parë? Duke besuar të gjithë botën që do të krijuar nga vetë Perëndia, të Kur'an shpallur 1400 vite më parë contains 1000 argumentet e njohurive shkencore, dhe asnjë prej tyre në kundërshtim me faktet shkencore e sotme dhe zbulime. (SubhanAllah)

Përveç njerëzve udhëheqëse personale, sociale, zonat morale dhe shpirtërore, Kur'ani nuk ndalet këtu dhe gjithashtu hedh dritë mbi tema të ndryshme shkencore, si astronomi,, embrionologji gjeologjisë, gjenetike, biologji, arkeologjia një shumë më tepër. Pas linja do t'ju tregojë se Kur'ani është me të vërtetë një dhuratë hyjnore e Zotit mbi krijuesit e tij. Lexo më.

Teoria Big Bang dhe Kur'ani!

•Shkencë Moderne: Astronomët e sot pranojnë filozofia zhurmë e madhe për krijimin e këtij universi. Sipas teorisë, vite më parë një masë 15billion lashtë shpërtheu dhe universi u krijua. Kjo u zbulua diku në 1973.
•Kur'ani: "Mos e atyre që nuk besuan se qiejt dhe toka ishin të bashkuar, dhe pastaj e çamë tyre veç e veç." (21:30)
Zgjerimi i Universit

•shkenca moderne: "Universi nuk është statike, ashtu si më parë ishte menduar, është zgjeruar"
•Kur'ani: "Dhe kupën, kemi ndërtuar me pushtet dhe aftësi dhe s'ka dyshim se Ne jemi duke e përmirësuar" (51:47)
Realiteti i Orbit dielli

•Shkencë Moderne: teoritë e mëparshme deklaroi se Dielli është i palëvizshëm në qendër të sistemit diellor me të gjitha planetet rrotullohen rreth tij. Por, shkenca moderne na tregon sot se dielli shumë është në lëvizje së bashku me planetet, dhe udhëton me 150 milje në sekondë merr rreth 200 milion vjet për të përfunduar një revolucion rreth qendrës së Qumështit Way Galaxy tonë dhe 25 ditë për të bërë një rrotullim të plotë rreth boshtit të vet.
•Kur'ani: "Ai është që krijoi natën e ditën, diellin dhe hënën, të gjithë (e trupave qiellore) notuar së bashku, secili në orbitën e saj me mocionin e vet." (21:33)
Pushtimit të Hapësirë nga Qënieve Njerëzore

•Shkencë Moderne: Pas shpalljes se Satelitore ruse, satelit artificial unë në 1957, interes të njeriut në hapësirën e mori formën. Të shkaktuar nga disa incidente, duke përfshirë ulje të njeriut në hënë, ëndrra e njeriut të pushtues hapësirë është dhënë një realitet.
•Kur'ani: "O grumbull i xhinve dhe i njerëzve, në qoftë se ju mund të depërtojnë në rajonet e qiejve e të tokës, pastaj depërtojnë tyre! Ju nuk do të depërtojnë ata kursejnë me një fuqi (e Zotit). "(55:33)
Shtresa e ozonit Tokës

•Shkencë Moderne: Shkenca provon se Toka është sulmuar shpesh nga meteoroids se rënia nga rrezet e diellit. Ngjashëm, të rrezikshme Rrezatimi UV është zhytur nga shtresa e ozonit rreth planetit tonë, duke e mbrojtur atë dhe na bën të jetojnë në tokë.
•Kur'ani: "Dhe Ne kemi bërë atmosferën një çati mbrojtëse, por ata zbrapsen nga argumentet që tregojnë për këto gjëra." (21:32)
Krijimi i njerëzve:

•Shkencë Moderne: Me anë të mikroskopëve të fuqishme, të shëndoshë ultra dhe fibra optikë teknologjisë, të shkencës e tregon embrionologji se jeta është e gjeneruara nga vezë. Këtu janë të proceseve të përcaktuar nga embrionologji moderne:
1.Fekondim të bëhet vetëm me një spermë në mesin e disa dhjetra miliona prodhuar nga njeriu.
2.Zbatimin e blastocyst në mitër
3.Embrionin e njeriut është e ngjashme me një mjek nga 7-24 ditë, kur është ngulmuese për endometrium e mitrës.
4.Veshët e brendshme paraqiten para syve, dhe truri duket fundit.
•Kur'ani:
1."Perëndia modës nga një sasi të vogël (prej uji)" (16:4)
2."Pastaj Ne e vendosur atë si një pikë uji në një vend të tjerët" (23:13)
3."Pastaj Ne bërë rënie në një rrodhe si strukturë ..." (23:14)
4."Dhe Ai (Zoti) ju ka dhënë dëgjim dhe shikim dhe ndjenjë dhe mirëkuptim." (32:9)
Kur'ani e përshkruan jo vetëm në zhvillimin e formës së jashtme, por edhe fazat e brendshme - fazat brenda embrion i krijimit dhe zhvillimit, duke theksuar ngjarjet e mëdha të njohur nga shkenca bashkëkohore.

Ekzistenca e dy gjinive

•Shkencë Moderne: Shkenca na tregon se çdo gjë nga kafshët të bimëve dhe madje edhe bakteret janë të ndarë në çifte, mashkull dhe femër.
•Kur'ani: "Shenjtëroftë është Ai, që krijoi çifte të gjitha gjërat, ato që rritet nga toka dhe nga vetë ata, dhe atë që ata nuk e dinë." (36:36)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Kur`ani i shenjët dhe shkenca moderne :: Komentet

No Comment.
 

Kur`ani i shenjët dhe shkenca moderne

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
SwiDin forum :: Feja Islame :: Feja dhe Shkenca-
Kërce tek: