SwiDin forum

Mirë se vini
 
PortaliForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Profesori i universitetit u bëri studentëve këtë pyetje: "A krijoi Zoti çdo gjë që ekziston?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
davud
super moderator
super moderator


Numri i postimeve : 39
Points : 120
Join date : 24/03/2010

26032010
MesazhProfesori i universitetit u bëri studentëve këtë pyetje: "A krijoi Zoti çdo gjë që ekziston?

Profesori i
universitetit u bëri studentëve këtë pyetje: "A krijoi Zoti çdo gjë që
ekziston?" Një student me guxim u përgjigj: "Po,
Zoti krijoi çdo gjë që ekziston." "Zoti krijoi çdo gjë?" pyeti
edhe njëherë profesori.

"Po,
profesor." u përgjigj studenti. Profesori vazhdoi pastaj: "Nëse Zoti
krijoi çdo gjë, atëherë krijoi edhe të keqen. Meqë e keqja ekziston dhe duke
marrë parasysh principin që si na përcakton çfarë të punojmë, atëherë Zoti
është i keq! Studenti heshti, ndërsa profesori përplot ego konstatoi dhe
argumentoi edhe njëherë që ajo që besojnë të krishterët në realitet është mit.
Studenti tjetër ngriti dorën dhe kërkoi ta pyet diç profesorin. "Natyrisht"
u përgjigj profesori . . .


Studenti u ngrit dhe tha: "Profesor a ekziston të
ftohtët?"

"Çfarë pyetje është
kjo? Natyrisht që ekziston. A nuk e ke ndier kurrë të ftohtë?" Studentët u
çuditën në pyetjen e kolegut. Studenti u përgjigj:

"Në realitet,
profesor të ftohtët nuk ekziston. Sipas ligjeve të fizikës, atë që ne e
mendojmë të ftohtë, në realitet është mungesë e nxehtësisë. Secili trup ose
objekt sipas studimeve ka ose transmeton energjinë, ndërsa nxehtësia është ajo
që trupi ka ose transmeton energjinë. Zeroja absolute d.m.th. mungesë totale e
nxehtësisë, të gjitha gjërat bëhen inerte dhe të paafta për reaksion në këtë
temperaturë. Ftohtësia nuk ekziston. Ne e kemi krijuar këtë fjalë që të
përshkruajmë si ndihemi nëse nuk kemi nxehtësi.


Studenti vazhdoi me
pyetje: "Profesor a ekziston errësira?" Profesori u përgjigj:
"Natyrisht që ekziston."


Studenti në këtë
vazhdoi: "Përsëri e keni gabim profesor, as errësira nuk ekziston.
Errësira në realitet është mungesë e dritës. Dritën mund ta studiojmë, por
errësirën jo.


Në realitet mund të
shërbehemi me prizmën e Njutonit që të zbërthejmë dritën e bardhë në shumë
ngjyra dhe të studiojmë gjatësitë e ndryshme valore të dritës në secilën
ngjyrë.


Nuk mund ta
masim errësirën. Rrezja më e rëndomtë dritës mund të depërtojë në botën e
errësirës duke e ndriçuar atë. Si mund ta dini sa është e errët një hapësirë e caktuar? Duke matur sasinë e dritës prezente.
A nuk është kjo e saktë? Errësira është term që njerëzit e përdorin që të
përshkruajnë çfarë ndodh nëse nuk ka dritë."


Në fund, studenti
pyeti: "Profesor a ekziston e keqja?" Tani diç më i sigurtë profesori
u përgjigj: "Natyrisht siç kam theksuar më parë. E shohim të keqen për çdo
ditë. Më së shumti në shembujt e përditshëm të njerëzve të panjerëzishëm ndaj
tjerëve . . . në krimet dhe dhunën në tërë botën. Këto manifestime nuk
janë asgjë përveç se e keqja."

Në këtë studenti u përgjigj: "Profesor, e keqja nuk
ekziston, ose së paku nuk ekziston në vete. E keqja thjeshtë është mosprezenca
e Zotit. Mu sikur errësira dhe të ftohtët, këto janë terme që njerëzit i kanë
krijuar të përshkruajnë mungesën e Zotit. Zoti nuk e krijoi të keqen. E keqja
nuk është sikur feja dhe dashuria të cilat ekzistojnë mu sikur që ekziston
drita dhe nxehtësia.


E keqja është pasojë e asaj që ndodhë kur në zemrën e njeriut
nuk paraqitet dashuria e Zotit. Mu sikur ftohtësinë që e përjetojmë në mungesë
nxehtësie, ose errësirën që e përjetojmë në mungesë të dritës." Profesori
u ulë pa fjalë.


Studenti quhej Albert Einstein.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Profesori i universitetit u bëri studentëve këtë pyetje: "A krijoi Zoti çdo gjë që ekziston? :: Komentet

No Comment.
 

Profesori i universitetit u bëri studentëve këtë pyetje: "A krijoi Zoti çdo gjë që ekziston?

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
SwiDin forum :: Feja Islame :: Tregime Islame-
Kërce tek: