SwiDin forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SwiDin forum

Mirë se vini
 
PortaliForumKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Çfarë më mësoi jeta nën hijen e besimit -I-

Shko poshtë 
AutoriMesazh
culi
super moderator
super moderator
culi


Numri i postimeve : 18
Points : 57
Join date : 05/01/2010

Çfarë më mësoi jeta nën hijen e besimit -I- Empty
22032010
MesazhÇfarë më mësoi jeta nën hijen e besimit -I-

1. Mësova se mendja është si ara, ku çdo ide që e mendojmë për një kohë të gjatë është njësoj si ujitja. S'ka dyshim se do të korrim vetëm atë që kemi mbjellë nga mendimet tona pozitive ose negative.

2. Mësova se në shkollë dhe në universitet mësojmë gjëra, pastaj ballafaqohemi me provime; kurse në jetë ballafaqohemi me provime, pastaj mësojmë gjëra.

3. Mësova se një bisedë e thjeshtë apo dialog i shkurtër me një njeri të urtë është si të studiosh një muaj.

4. Mësova se nuk është me rëndësi për ty se ku gjendesh tani, por me rëndësi është se për ku je nisur të shkosh.

5. Mësova se më mirë është për njeriun të ecë si breshkë në rrugën e vërtetë, sesa si një dre në rrugën e gabuar.

6. Mësova se shpesh humbja e betejës të mëson se si fitohet lufta.

7. Mësova se ekzistojnë shumë njerëz që kërkojnë dituri, por prej tyre pak janë të kulturuar.

8. Mësova se çelësi i dështimit është të mundosh kënaqjen e çdo personi që njeh.

9. Mësova se nuk duhet ta matësh veten me atë që ke arritur deri tani, por duhet ta matësh me atë që duhet të arrish në të ardhmen, duke krahasuar aftësitë e tua.

10. Mësova se njerëzit që më së shumti na dëmtojnë janë personat që u kemi dhënë gjithë besimin tonë, për arsye se, me njohjen e fshehtësive tona, ata i përdorin kundër nesh atëherë kur ne kemi mospajtim me ta, e kjo padyshim është tradhti.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Share this post on: reddit

Çfarë më mësoi jeta nën hijen e besimit -I- :: Komentet

No Comment.
 

Çfarë më mësoi jeta nën hijen e besimit -I-

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

 Similar topics

-
» Çfarë më mësoi jeta nën hijen e besimit -II-
» GJYSMË ORE NË VARR! ÇFARË PA?
» ÇFARË FITOI PERËNDIMI NGA PËRZIERJA E GJINIVE
» Jeta pas vdekjes - ilahi
» Jeta moderne mbingarkon trurin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
SwiDin forum :: Feja Islame :: Shtyllat e fese-
Kërce tek: