SwiDin forum

Mirë se vini
 
PortaliForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 tregimi mbi sahabiun,Tha'leb iben Abdurrahman

Shko poshtë 
AutoriMesazh
culi
super moderator
super moderator
avatar

Numri i postimeve : 18
Points : 57
Join date : 05/01/2010

22032010
Mesazhtregimi mbi sahabiun,Tha'leb iben Abdurrahman

Tha'leb iben Abdurrahman ishte sherbyes i krijeses me te ndershme, - Muhamedit a.s.
Nje dit prej ditesh,i Derguari i Allahut e dergoi Tha'lebin diku per nje qeshtje. ai
kaloi pran deres se nje shtepie, te njerit prej shokve te Muhamedit a.s ne te pa nje femer
duke u pastruar dhe e zgjati shikimin. I frikesuar se mos po i zbret shpallja Muhamedit a.s
per ate qka ka ber, dhe e zgjati shikimin, Tha'lebi u largua dhe iku.
Iu afrua nje koder ne mes te Mekes dhe Medines dhe hyri ne te. Tha'lebi 40 dit nuk
iu paraqit te derguarit a.s.
Xhibrili i erdhi te Derguarit a.s duke i then:"o Muhamedvertet Zoti yt te dergon
selame dhe te thot:"Nje njeri nga ymeti yt eshte ne mes te ketyre kodrave dhe kerkon mbrojtje
nga unë"".
Ateher i derguari a.s tha:" O Omer edhe Selman nxitoni dhe kthehuni me Tha'lebin".
Omeri dhe Selmani kishin dal ne kerkim te Tha'lebit, u takuan me nje qoban teMedines
i cili quhej Dufafetu. Omeri i kishte then atij:"A ke ndonje njohuri per nje person qe eshte
ne mes te ketyre, emri i tij eshte Tha'leb?"
Bariu tha:"Ndoshta e ke fjalen per te ikurin nga Xhehenemi."
"Qka din ti per te ikurin nga Xhehenemi?"- i tha Omeri
Bariu u pergjegj:"Kur vjen nata,ia ai del nga keto kodra dhe thrret:"Ah, sikur te ma
kishte marr shpiritn para kesaj qeshtje."
Omeri tha:"Ai po na duhet."
Bariu shkoi me ta
Pasi ra nata, doli Tha'lebi nga ato kodra, e kishte ven doren ne ball e thoshte:"Ah,
sikur te ma kishte marr shpiritn para kesaj qeshtje."
Omeri shkoi te kishte marr shpiritn para kesaj qeshtje."i dhe ky i funditi tha:" O
Omer, a di derguari i Allahut per mekatin tim?"
Omeri tha:"Une nuk di asgje, perveqse ai te ka permendur djedhe na ka derguar nua dhe
Semanin per te te kerkuar".
Tha'lebi tha:"O Omer mos me qe tek i derguari i Allhut perveqse kur te jet ai ne namaz".
Omeri dhe Selmani kishin nxituar ne saf per tu falur, kurse Tha'lebit pasi e kisht
degjuat Muhamedin a.s duke lexuar Kur'an i kishte ren te fiket.
Me pastaj, pasi qe i derguari a.s kishte dhen selam kishte then:"O Omer! o Selman!
ç'kishte ber Tha'lebi?"
Ata than:"Ai eshte ketu o i Derguar i Allahut".
Prejgamberi a.s ishte ngritur dhe po e veshhtronte Tha'lebin.
Prejgamberi a.s i tha atij:"pse u largove nga une?"
"Per shkak te mekatit tim o i Derguar i Allahut"- tha Tha'lebi
IDerguari i Allahut i tha:"A te tregoj per nje ajet qe i fshin mekatet dhe gabimet?"
Tha'lebi tha:"Gjithsesi o i Derguar i Allahut."
I Derguari i tha:"Thuaj:...Zoti yn na jep te mira ne ket jet, temira edhe ne boten tjeter
dhe ruana prej denimit me zjarr"- Kuran, Bekare: 201.
Tha'lebi tha:"O i Derguar i Allahut mekati im eshte me i madh."
prejgamberi a.s i tha:"Perkundrazi, fjala e Allahut eshte ma e madhe." pastaj e urdheroi
qe te shkonte ne shtepin e vet.
Tha'lebi qe semur tet dit radhazi, pastaj Selmani r.a kishte shkuar te Prejgamberi a.s
dhe i kishte then:"O i derguar i Allahut a ka diqka per Tha'lebin se po mbaron qeshtja e tij?"
I Derguaria.s tha:"Ngrihuni te shkojm te ai".
I dreguari a.s hyri te thalebiu e kapi koken e tij dhe e vuri ne prehrin e vet, mirpo
Tha'lebi e hoqi koken nga prehri i te Derguarit a.s.
Prejgamri a.s i tha:"perse e largove koken nga prehri im?"
Tha'lebi tha:"Ngase koka ime eshte e mbushur me mekate!"
I Derguari a.s i tha:" Nga se po ankosesh?"
Tha'lebi tha:"Po ndjej therrje ne eshtrat emi, ne lekuren time dhe ne mishin tim."
I Derguari a.s tha:"çka po shpreson?"
Tha:"shpresoj per falje nga Zoti im."
Zbriti Xhibrili dhe i tha:" O MUhamed! Zoti yt te dergon selame dhe te thot ty:"Sikur
ky robi im te me takonte Mua me mekate sa gjersia e tokes, do ta takoja Une me falje sa gjersia
e tokes."
I Derguari a.s ia tha keto fjal Tha'lebit dhe ky i fundit pasi i degjoi keto fjal brtiti
dhe vdiq.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

tregimi mbi sahabiun,Tha'leb iben Abdurrahman :: Komentet

No Comment.
 

tregimi mbi sahabiun,Tha'leb iben Abdurrahman

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
SwiDin forum :: Feja Islame :: Tregime Islame-
Kërce tek: