SwiDin forum

Mirë se vini
 
PortaliForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 tregimi mbi dy vllezerit muslima

Shko poshtë 
AutoriMesazh
culi
super moderator
super moderator
avatar

Numri i postimeve : 18
Points : 57
Join date : 05/01/2010

22032010
Mesazhtregimi mbi dy vllezerit muslima

I derguari i Allahut (saw) na ka treguar per dy vllezer ne islam.

Ishin njehere dy vllezer musliman qe u dojshin nemjeveti vetem per
hir te Allahut. Nemes tyre nuk ka pas as nje interes te dunjas tjeter
perpos adhurimi i Zotit. Taktimet e tyre ishin per hir te Allahut, dhe
ashtu edhe bisedimet e tyre. Deshira me e madhe te keta dy vllezer ishte
Xhenneti, dhe per ket te dyt u shtyjshin nemjeveti per kush do te mrrin
ne Xhennetin al-firdaus me i pari. Bejshin namaz, dhe u shtyjshin nemjeveti
se kush falet me se shumti. Nata i kalonte ne namaz duke u shtyer per
kush del me i miri para Allahut. Agjerojshin nafile, dhe kur nijke njani
vlla per shokun e tina qe agjeronte te haneve dhe te ejteve,
ky shoku agjeronte gjdo dyten dit.. Kur jepke njeri prej shokve sadaka,
tjetri jepke edhe 2her me shum.. Dhe nje dit jan dal ne xhihad,
dulen ne luft kunder njerzve qe sulmojshin muslimanet..
Dulen ne luft kunder ata qe i sulmuan te varferit, dhe morren shancin
te dalin ne luft per te fituar vendin me te lart ne xhennet si shehid,
sepse Allahu i don ata te cilet i mbrojn te pafuqishmit..
Vazhduan duke luftuar deri sa u ndan, dhe njani shok u burgos.

Filluan te torturojn ket vlla, dhe sa here qe e rreheshin, ky djali
fillonte te qesh. Mushriku qe e torturoj e pyeti; pse po qesh more ti?
une jam duke te torturuar, a nuk po ki dhimbje? te kemi burgosur!

Ky djali i u pergjigj dhe i tha; jam duke qeshur sepse alhamdulilah,
do te vdes si shahid dhe do te muj vellaun tim per ne xhennet!!!

Mushriket u hidheruan dhe i tha;
qka ki more ti keshtu?!?
qka keni more ju muslimanet kshtu,
qka osht puna e juv??!!
Nje djal si ti e burgosem para teje e tha te njejten sikur ti!!

Pastaj fillonte djali te qaj,
duke menduar qe nuk e mujti vellaun e tij per Xhennet...

Dhe Allahu subhanahu wa ta'ala thot se u takuan ne xhennet!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

tregimi mbi dy vllezerit muslima :: Komentet

No Comment.
 

tregimi mbi dy vllezerit muslima

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
SwiDin forum :: Feja Islame :: Tregime Islame-
Kërce tek: