SwiDin forum

Mirë se vini
 
PortaliForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Konsumimi i rregullt i kafes mbron trurin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
B£hĄ
administrator
administrator
avatar

Numri i postimeve : 129
Points : 401
Join date : 20/03/2010
Age : 27
Location : ZaKoNiShT → swidin.albanianforum.net

22032010
MesazhKonsumimi i rregullt i kafes mbron trurinKonsumimi i rregullt i kafesë mund të ulë rrezikun nga ataku në sistemin qendror nervor, doli sot nga një studim i mjekëve amerikanë.

Nga studimi ku morën pjesë 23 mijë meshkuj dhe femra, të cilët u ndoqën gjatë një periudhe 12-vjeçare, doli se edhe konsumimi i pakët i kafesë mbron nga ataku në tru.

Shifrat tregojnë se konsumimi i një lugë kafeje në ditë ul rrezikun e atakut në tru 27 për qind, ndërsa konsumimi i më shumë lugëve nuk ka ndonjë efekt më të madh.

Mekanizmi i saktë i ndikimit pozitiv të kafesë ende nuk është i qartë, por shkencëtarët këshillojnë konsumim të matur të saj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.swidin.albanianforum.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Konsumimi i rregullt i kafes mbron trurin :: Komentet

No Comment.
 

Konsumimi i rregullt i kafes mbron trurin

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
SwiDin forum :: Shëndeti dhe Mjeksia :: Shëndeti dhe Mjeksia-
Kërce tek: