SwiDin forum

Mirë se vini
 
PortaliForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Përse lëkura thahet ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
B£hĄ
administrator
administrator
avatar

Numri i postimeve : 129
Points : 401
Join date : 20/03/2010
Age : 27
Location : ZaKoNiShT → swidin.albanianforum.net

22032010
MesazhPërse lëkura thahet ?


Shëndetit të lëkurës i përshtatet gjendja e mirë e tërë organizmit, mungesa e stresit, ushqimi i rregullt, me shumë vitamia dhe minerale dhe përkujdesi i rregullt. Shkaku më i shpeshtë i tharjes së lëkurës është mungesa e seleniumit të cilin e prodhojnë gjëndrat yndyrore, andaj vie deri te ngrehja, zbokthi dhe paraqitja e rrudhave që në rini.
Mungesa e vitaminave elementare në organizëm, marrja e pamjaftueshme e lëngjeve, gjithashtu rezulton me tharjen dhe dehidratimin e lëkurës. Mirëmbajtja jo e rregullt dhe jopastrimi për çdo ditë i lëkurës së fytyrës, shkakton mbylljen e poreve dhe aknet.
Elasticiteti natyral dhe rezistenca e lëkurës mund të jetë e rrezikuar nën ndikimin e erës dhe ajrit të nxehtë, duhanit, alkoolit, diellit dhe shfrytëzimi i preparateve kozmetike jokualitative.
Me kusht që ndryshimet në lëkurë nuk janë shkaktuar si manifestim i stresit, lëkurën mund ta mbajmë me sukses nën kontroll ose ta shërojmë plotësisht.
Shëndetit të lëkurës i kontribuon gjendja e mirë e tërë organizmit, mungesa e stresit, ushqimi i rregullt përplot vitamina dhe përkujdesi i rregullt.
Nga vitaminat që janë me rëndësi për lëkurë do t’i përmendim disa:

Vitamina A - ka në karrotë, majdanoz, kajsi dhe perime të gjelbërta. Mungesa e këtij vitamini mund të shkaktojë ndryshime në lëkurë dhe dobësi të organizmit.

Vitamina B6 - ka në lakër, grunaje, patate dhe banane. Mungesa e këtij vitamini shkakton ndryshime në lëkurë dhe dobësi të organizmit.

Vitamina C - gjindet në perimet e gjelbërta, patate, kivi, limon, spec dhe kaqa. I domosdoshëm është për metabolizmin e qelizave, mbylljen e plagëve, eshtrave, krijon kolagjenin dhe mbrojtjen e organizmit.

Vitamina E - gjindet në vajin e ullirit, perime, arra, bajame, lajthia, grunaje dhe kikiriki.

Vitamina F - burim natyror janë: elbi, kikiriki, grunajet, farat e lulediellit. Mungesa e kësaj vitamine shkakton akne, ekzeme, fundërrimin e kolesterinës dhe problem me shëndetin e lëkurës dhe flokëve.

Edhe një këshillë për fund: Rritni marrjen e zinkut në organizëm. Ushqimet që kanë shumë zink janë: grunajet, kërpudhat, soja, spinaku dhe rrushi. Zinku ndihmon në mbajtjen e barazpeshës së kolagjenit dhe elastinës në lëkurë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.swidin.albanianforum.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Përse lëkura thahet ? :: Komentet

No Comment.
 

Përse lëkura thahet ?

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
SwiDin forum :: Shëndeti dhe Mjeksia :: Shëndeti dhe Mjeksia-
Kërce tek: