SwiDin forum

Mirë se vini
 
PortaliForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Qellimi njeti i sinqert

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
administrator
administrator
avatar

Numri i postimeve : 82
Points : 243
Join date : 25/06/2009
Location : zakonisht swidin.albanianforum.net

21032010
MesazhQellimi njeti i sinqert

Nese njeriu deshiron te arij afersin dhe knaqesin e Allahut me sjelljet e tij ather Allahu xhel le shenehu do te jetpran tij kudo qe te jet ai dhe ai ja leteson cdo pune te veshtire dhe nga ai qellim do te ket dobi ne dynja dhe ne ahiret /
Ne adith thuhet ;
Tre vet nga gjenerata para jush u nisen per ne rrug e nje dite i zuri nata para nje shpelle ne te cilen yn dhe bujten nje shkemb u rrekullis nga kodra dhe plotesisht e mbylli deren e shpelles ata thane ' shpetimi nga ky shkemb eshte vetem qe ta lusim Allahun e madherishem qe te na largoj per hire te veprave tona eventuale te mira .
Njeri prej tyre tha o Zoti im un i kam pas prinderit pleq te thijur dhe asnjeher para tyre nuk ju kam dhene te hane a te pine femijeve t mi e as mallit tim sherbetoreve nje dite me hutoi kerkimi i kulloses me t mire per kopen time e nukju erdha me kohe ata kishin fjetur me erdhi keq ti trazoj por edhe qeti ushqej para tyre familjen dhe sherbetoret andejkam pritur me en ne dore e kam shikuar kur do te zgjohen e kjo pritje ka zgjatur derine agim femijet e mi aty te kemba klithninte uritur te cileve ju kam thene qumesht pas jan zgjuar prinderit dhee kan pi qumeshtin te cilen ukisha sjellur /
O Zoti im nese kete ekambere vetem per ty e per askend tjeter ather na largo kete shkemb nga hyrja e kesaj shpelle ne tecilen gjendemi shkembi pak uleviz jo edhe aq sa mundte dalin /
Njeriu i dyt tha
O Zoti im e kam pasur nje kusherire te aferm te cilene kam dashuruar ma shume se krejt boten sipas nje transmetimi tjeter kam dashur aq fort siq i duan burat grat andejkerkova prejsaj siq kerkojn burat prej gravettyre por ajo nuk me lejoi nje vit mbretronte uria e kusherina e dashur u detyrua tevi tek un dhe un i dhash 120 dinar qe te vetmohet vetem ajo me mua dhe kur ajoashtu veproi dhe un plotesisht e perfitova sipas nje transmetimi tjeter kur i bashkova kembet e mia me te saj ajo duke qar me tha friksoju Allahut dhe mos e perbiro unazen mos e kry aktin pa te drejt ather u largova prej saj duke e kersyer aktin pa te drejt ather u largova prej saj duke u kersyer nga akti i turpeshem edhe pse e doja me teper se qdo kun tjeter e leshova ne liri duke ja dhuruar te hollat e dhena .
O ZOTI IM nese une kete e kam bere vetem per te fituar knaqesin tende na e largo kete ne te cilen jemi shkembi perseri edhe pak levizi nga hyrja e shpelles por jo aq sa t mund te dilete prej saj .
Njeriu i tret tha ;
O ZOTI IM une kam pasur rrigetar dhe t gjitheve ua kam paguar miniher fitimine merituar perveq nje njeriui cili u largua para se te mare meditjen une meditjen e tij pastaj e kam perdorur si duhet dhe pasuria e atij u shumezua pas nje kohe rrogtari im me erdhi e me tha ;
O Robi i ZOTIT mi jep te hollat per meditjen time te papaguar une i thash krejt qka sheh pasuria delet lopet devet dhe roberit jane prej meditjes tende qe eshte shtuar un atheri thash une nuk po tallem me ty pastaj e mori tere mallin dhe e qoi duke mos me lene asgje O ZOTI IM nese une kete e kam bere vetem per ty athere na e largo kete shkemb nga hyrja e shpelles shkembi u rrokullis kurse udhetaret dolen dhe e vazhduan rrugen

mare nga revista miresia
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://swidin.albanianforum.net
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Qellimi njeti i sinqert :: Komentet

No Comment.
 

Qellimi njeti i sinqert

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
SwiDin forum :: Feja Islame :: Feja dhe Shkenca-
Kërce tek: