SwiDin forum

Mirë se vini
 
PortaliForumPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

 Temat 
08042010


“Të kemi shëndetin” themi shpeshherë kur përballemi me probleme të vogla a të mëdha në jetën e përditshme. Se shëndeti fizik e mendor janë ato çka e bëjnë të plotë trupin e njeriut e vetë jetën. Sigurisht, sëmundjet mund të kurohen në spitale e klinika mjekësore, por, nëse do ishte e mundur, parandalimi është rruga më e sigurt për një jetë të gjatë e të shëndetshme. Por dhe në ato raste kur dikush është prekur nga...
 
nga B£hĄ - Komentet: 0 - Shikime: 988
28032010


"Zoti yt i dha instinkt bletës: "Ndërto shtëpi nëpër kodra (male), nëpër drunj (pemë) dhe nëpër kulmet që ata (njerëzit) i ndërtojnë. Pastaj ha nga të gjitha (llojet) frutat dhe futu nëpër rrugët e nënshtruara (e të mësuara) prej Zotit tënd. Nga barqet e tyre (të bletëve) del lëng, ngjyra e të cilit është e ndryshme dhe në të cilin ka shërim (bar-ilaç) për njerëz. Edhe në këtë ka arsye për atë popull që mendon thellë."...
 
nga B£hĄ - Komentet: 0 - Shikime: 1419
27032010Ky kombinim, emrin e të cilit shumë njerëz e dëgjojnë disa herë gjatë jetës së tyre por nuk janë në dijeni se çfarë në të vërtetë është ai, është njëri ndër mjetet më të rëndësishme për mbijetesën njerëzore.

Oksidi Nitrik (NO), karakterizohet si një gazë i pangjyrë, toksikë i përfituar nga oksidimi i nitrogjenit. Është një molekulë e cila shfaqet kur një atom nitrogjeni përzihet me një atom oksigjeni.

Kërkimet intensive gjatë 20 viteve të fundit kanë...
 
nga culi - Komentet: 0 - Shikime: 547
22032010Ka nga ata që qëndrojnë gjithë natën para televizorit, që kalojnë orë të tëra duke eksploruar në internet, ndërsa të tjerë që vënë orën me zile për t‘u zgjuar herët në mëngjes, me qëllim që të shkojnë në punë. Zakonisht zgjuar na mbajnë edhe gjërat që na ndodhin gjatë ditës.

Megjithatë, tundimi për të kaluar sa më shumë orë pa gjumë është i parezistueshëm, por çmimi për t‘u paguar është mjaft i lartë. Efektet e zakonshme të pagjumësisë janë irritimi i syve dhe i qepallave,...
 
nga B£hĄ - Komentet: 0 - Shikime: 449
22032010Konsumimi i rregullt i kafesë mund të ulë rrezikun nga ataku në sistemin qendror nervor, doli sot nga një studim i mjekëve amerikanë.

Nga studimi ku morën pjesë 23 mijë meshkuj dhe femra, të cilët u ndoqën gjatë një periudhe 12-vjeçare, doli se edhe konsumimi i pakët i kafesë mbron nga ataku në tru.

Shifrat tregojnë se konsumimi i një lugë kafeje në ditë ul rrezikun e atakut në tru 27 për qind, ndërsa konsumimi i më shumë lugëve nuk ka ndonjë efekt...
 
nga B£hĄ - Komentet: 0 - Shikime: 493
22032010Njerëzit që vdesin nga duhani nuk pasqyrohen në njoftimet e medias, por Organizata Botërore e Shëndetit thotë se tymi i duhanit vret 1 njeri çdo 6 sekonda. Studimet kanë treguar se tymi i duhanit nuk dëmton vetëm ata që pijnë cigare, por edhe të tjerë që qëndrojnë pranë tyre dhe thithin tymin që lëshojnë duhanpirësit. Një studim i ri tregon se ndalimi i duhanit ka ndikuar ndjeshëm në përmirësimin e shëndetit publik.
Virxhinia është shteti më i ri në SHBA që ndalon pirjen e duhanit...
 
nga B£hĄ - Komentet: 0 - Shikime: 479
22032010Çdo orë e kaluar pranë televizorit rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme nga sëmundjet kardiovaskulare.
A kaloni shumë kohë pranë televizorit? Më mirë mos vazhdoni me këtë, sepse çdo orë e kaluar pranë televizorit rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme nga sëmundjet kardiovaskulare.
Deri te ky konkludim arritën shkencëtarët australian të cilët në studimin e tyre përcollën 8.800 persona të rritur. Studimi u publikua në “Circulation: Journal of the American Heart Association”.
 
nga B£hĄ - Komentet: 0 - Shikime: 518
22032010


Studimet më të reja tregojnë që jeta moderne bombardon individin mesatar me aq informata në ditë, saqë është e mjaftueshme që të ngulfatet memoria e një kompjuteri.
Nëpërmes e-mailit, internetit dhe mediave tjera, njerëzit janë të mbuluar me 100.500 fjalë në ditë, e që është e barabartë me 23 fjalë në sekond. Shkencëtarët nga Universiteti San Diego, që kanë bërë hulumtim, mendojnë që bombardimi me kaq shumë informata, mund të ketë efekt stresogjen në tru.

Shkencëtarët pohojnë...
 
nga B£hĄ - Komentet: 0 - Shikime: 470
22032010


Shëndetit të lëkurës i përshtatet gjendja e mirë e tërë organizmit, mungesa e stresit, ushqimi i rregullt, me shumë vitamia dhe minerale dhe përkujdesi i rregullt. Shkaku më i shpeshtë i tharjes së lëkurës është mungesa e seleniumit të cilin e prodhojnë gjëndrat yndyrore, andaj vie deri te ngrehja, zbokthi dhe paraqitja e rrudhave që në rini.
Mungesa e vitaminave elementare në organizëm, marrja e pamjaftueshme e lëngjeve, gjithashtu rezulton me tharjen dhe dehidratimin e lëkurës. Mirëmbajtja...
 
nga B£hĄ - Komentet: 0 - Shikime: 728
21032010


Të lahen duart tuaja para dhe pas duke prekur sytë tuaj ose të përballet dhe para dhe pas përdorimit të ilaçeve në sytë tuaj.
A nuk sy kozmetikë aksion.
Mos përdorni kozmetikë sy deri infeksioni është shëruar plotësisht, sepse ju mund të reinfect veten me prodhimet e përbërjen sy. Nëse infeksioni syve ishte shkaktuar nga bakteret, ose një virus, hedh larg përbërjen tuaj të vjetër dhe për të blerë produkte të reja.
A nuk...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2572
21032010


1.Për të lehtësuar dhimbjen, vendosni disa pika vaj ulliri të ngrohtë në vesh

2.Vendos në vesh lirshëm një top pambuku

3.Ju gjithashtu mund të bëjë një paste duke përdorur pluhur qepë dhe zbatojnë atë jashtë të veshin për lehtësimin e dhimbjeve.

4.Aplikoni një kompresë e ngrohtë mbi veshin e dhimbshme. Nxehtit mund të sjellin lehtësim të shpejtë dhimbje.

5.Hudhër dhe vaj vaj lëpushkë lule mund të përdoret si një...
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 2773
21032010


1.Mendo dy herë para se të marrë një qetësues

2.Identifiko shkakun e dhimbjes

3.Provoni disa teknika te relaxit(qetsimit),psh: hidhni nje sy gjum.

4.Dehidratimi eshte i nevojshem per dhimbje koke(pini nje ose dy gota me ujë)

5.Pini një filxhan kafe ose çaj bimor

6.Masazhoni tempujt tuaj qafen ose fytyren.

7.Provoni disa lloje te aromaterphys.

8.Përdorimi disa akull ose ngrohjes
 
nga Admin - Komentet: 0 - Shikime: 570
 Mbrapsht në krye 
Përdoruesit që po shfletojnë forumin: Asnjë
Moderatorët:Asnjë
Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund të krijoni tema të reja në këtë forum
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
-
Kërce tek:  
Mesazhe të reja Mesazhe të reja
Mesazhe të reja [ Popular ] Mesazhe të reja [ Popular ]
Mesazhe të reja [ Locked ] Mesazhe të reja [ Locked ]
Asnjë mesazh i ri Asnjë mesazh i ri
Asnjë mesazh i ri [ Popular ] Asnjë mesazh i ri [ Popular ]
Asnjë mesazh i ri [ Locked ] Asnjë mesazh i ri [ Locked ]
Lajmërim Lajmërim
Global announcement Global announcement
Ngjitës Ngjitës